O KAČOFONU

- Se je v Vaš dom oziroma okolico zatekla kača, pa ne veste kaj storiti?

- Ste srečali v naravi kačo, pa Vas zanima, katero vrsto ste videli in kakšne so njene življenjske navade?

- Želite posredovati podatek o najdbi kače?

- Potrebujete nasvete za ureditev okolice hiše, da bi zmanjšali oz. povečali verjetnost pojavljanja kač?


Pokličite KAČOFON na 040/322-449, kjer Vam bomo prostovoljci iz Herpetološkega društva - Societas herpetologica slovenica poskušali odgovoriti na Vaša vprašanja in Vam svetovali. V nujnih primerih Vas bomo obiskali na domu.

Ekipo Kačofona trenutno sestavljamo Griša Planinc, Vesna Cafuta, Nino Kirbiš, Tomaž Jagar in Erika Ostanek.

Na tem spletnem dnevniku si lahko preberete osnovne informacije o Kačofonu in se seznanite z nekaterimi zanimivejšimi primeri (za starejše objave uporabite ARHIV DNEVNIKA v desnem stolpcu).


KAJ NAJ STORIM, ČE SREČAM KAČO?

Če srečamo kačo v naravi, nikar ne bezajmo vanjo, temveč se umaknimo in ji omogočimo pobeg. Kača se namreč človeka boji. V brezizhodnem položaju se lahko brani z ugrizom (razen belouške in kobranke).

Če nas preseneti v hiši, ji omejimo premikanje po hiši in ji preprečimo, da bi se zavlekla na nedostopno mesto. Pokrijemo jo z vedrom oziroma škatlo ter obtežimo, ali pa kačo preprosto dvignemo z daljšo palico in jo prenesemo v visoko vedro, nato pokličemo Kačofon. Če tega zaradi velikega strahu ne zmorete, ne bežite stran in ne zatiskajte si oči, ampak obvezno spremljajte, kje se kača giblje in obenem pokličite Kačofon! Le tako Vam bomo lahko pomagali. V nobenem primeru živali ne ubijemo!

KAČE SO ZAVAROVANE

Malokdo je seznanjen z dejstvom, da so vse domorodne vrste kač v Sloveniji zavarovane (Uredba o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah Ur.l. RS, št. 46/2004, 109/2004, 84/2005, 115/2007) in jih je zato prepovedano ubijati, loviti, zadrževati v ujetništvu, jih prodajati ali uničevati njihove življenjske prostore.

STE FOTOGRAFIRALI KAČO ALI NAŠLI NJEN LEV?

V Societas herpetologica slovenica - društvu za preučevanje dvoživk in plazilcev zbiramo podatke o razširjenosti kač (in drugih plazilcev) v Sloveniji, ki bodo uporabljeni pri pripravi Atlasa plazilcev Slovenije. Tudi Vi lahko prispevate pomembne informacije o vrstah kač, ki živijo pri nas!

Ste fotografirali kačo? Prosimo Vas, da nam pošljete posnetek na kaca.telefon@gmail.com. Pripišite še datum in čimbolj natančno lokacijo.

Ste morda našli kačji lev? Spravite ga v vrečko ter nato v kuverto in nam ga s podatki o lokaciji in datumu pošljite na naslov: Društvo za preučevanje dvoživk in plazilcev, Večna pot 111, 1000 Ljubljana. Ne pozabite še vašega naslova, kamor Vam bomo poslali informacijo, za katero vrsto kače gre. Za podatek se Vam že vnaprej lepo zahvaljujemo!


nedelja, 21. november 2010

Ubežnik?

Klic s Centra za obveščanje nas je v soboto, 13.11.2010, ob 15:00 kar malce presenetil. Kačofonarji smo namreč že v večini pospravili opremo, saj se je kačja sezona za letos že zaključila. Tokrat so v Ljubljani, pod Ljubljanskim gradom, opazili oranžno kačo, dolgo približno 1 m. Nahajala se je na vejah manjšega grma nad 6 m visoko betonsko škarpo. Uspela sem ugotoviti, da gre za ameriškega goža, tujerodno vrsto, ki pa ni strupena. Dostop do kače je bil nemogoč, zato so na pomoč priskočili gasilci. S skupnimi močmi smo jo ujeli, nato pa sem jo odnesla domov, da si odpočije od velikega šoka in da razmislimo, kako naprej, saj ne sodi v naše naravno okolje. Kačofonarja Erika in Tomaž sta kačo pregledala in ugotovila, da ima po telesu poškodbe, ki pa so stare že približno 1 mesec. Žival je bila shirana, zato sta jo nahranila. Ko si bo popolnoma opomogla, bo dobila novega lastnika. Ameriški gož je najpogostejša vrsta kače, ki jo imajo slovenski ljubitelji kač po svojih domovih. Najverjetneje je kača pobegnila, ni pa izključeno, da se jo je lastnik naveličal in jo izpustil v naravo. Na Kačofon vsako leto prejmemo po en klic zaradi ameriškega goža. Lastnike pozivamo, da so dolžni skrbeti za svoje živali in jim preprečiti pobeg iz terarijev. Izpuščanje terarijskih živali v naravo je neodgovorno in prepovedano. Če se živali naveličate, poiščite novega lastnika. Pobegla kača zelo verjetno ne bi preživela zime na prostem.
Posted by Picasa

Ni komentarjev:

Objavite komentar