O KAČOFONU

- Se je v Vaš dom oziroma okolico zatekla kača, pa ne veste kaj storiti?

- Ste srečali v naravi kačo, pa Vas zanima, katero vrsto ste videli in kakšne so njene življenjske navade?

- Želite posredovati podatek o najdbi kače?

- Potrebujete nasvete za ureditev okolice hiše, da bi zmanjšali oz. povečali verjetnost pojavljanja kač?


Pokličite KAČOFON na 040/322-449, kjer Vam bomo prostovoljci iz Herpetološkega društva - Societas herpetologica slovenica poskušali odgovoriti na Vaša vprašanja in Vam svetovali. V nujnih primerih Vas bomo obiskali na domu.

Ekipo Kačofona trenutno sestavljamo Griša Planinc, Vesna Cafuta, Nino Kirbiš, Tomaž Jagar in Erika Ostanek.

Na tem spletnem dnevniku si lahko preberete osnovne informacije o Kačofonu in se seznanite z nekaterimi zanimivejšimi primeri (za starejše objave uporabite ARHIV DNEVNIKA v desnem stolpcu).


KAJ NAJ STORIM, ČE SREČAM KAČO?

Če srečamo kačo v naravi, nikar ne bezajmo vanjo, temveč se umaknimo in ji omogočimo pobeg. Kača se namreč človeka boji. V brezizhodnem položaju se lahko brani z ugrizom (razen belouške in kobranke).

Če nas preseneti v hiši, ji omejimo premikanje po hiši in ji preprečimo, da bi se zavlekla na nedostopno mesto. Pokrijemo jo z vedrom oziroma škatlo ter obtežimo, ali pa kačo preprosto dvignemo z daljšo palico in jo prenesemo v visoko vedro, nato pokličemo Kačofon. Če tega zaradi velikega strahu ne zmorete, ne bežite stran in ne zatiskajte si oči, ampak obvezno spremljajte, kje se kača giblje in obenem pokličite Kačofon! Le tako Vam bomo lahko pomagali. V nobenem primeru živali ne ubijemo!

KAČE SO ZAVAROVANE

Malokdo je seznanjen z dejstvom, da so vse domorodne vrste kač v Sloveniji zavarovane (Uredba o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah Ur.l. RS, št. 46/2004, 109/2004, 84/2005, 115/2007) in jih je zato prepovedano ubijati, loviti, zadrževati v ujetništvu, jih prodajati ali uničevati njihove življenjske prostore.

STE FOTOGRAFIRALI KAČO ALI NAŠLI NJEN LEV?

V Societas herpetologica slovenica - društvu za preučevanje dvoživk in plazilcev zbiramo podatke o razširjenosti kač (in drugih plazilcev) v Sloveniji, ki bodo uporabljeni pri pripravi Atlasa plazilcev Slovenije. Tudi Vi lahko prispevate pomembne informacije o vrstah kač, ki živijo pri nas!

Ste fotografirali kačo? Prosimo Vas, da nam pošljete posnetek na kaca.telefon@gmail.com. Pripišite še datum in čimbolj natančno lokacijo.

Ste morda našli kačji lev? Spravite ga v vrečko ter nato v kuverto in nam ga s podatki o lokaciji in datumu pošljite na naslov: Društvo za preučevanje dvoživk in plazilcev, Večna pot 111, 1000 Ljubljana. Ne pozabite še vašega naslova, kamor Vam bomo poslali informacijo, za katero vrsto kače gre. Za podatek se Vam že vnaprej lepo zahvaljujemo!


petek, 22. februar 2013

Prva letošnja intervencija


V četrtek 21. februarja 2013 je brat opazil pred stanovanjskim blokom na Dobrovem (Goriška Brda), okoli 10. ure mlado kačo (za katero se je pozneje izkazalo, da gre za mlado črnico), a ker je moral po nujnih opravkih me je samo obvestil po telefonu. Kača se je premikala, zato smo sklepali, da se bo vrnila v svoje prezimovališče. Popoldne ko se je vrnil, mi je sporočil, da je kača še vedno tam, zato je bilo potrebno ukrepat, saj so za prihajajočo noč napovedali zelo mrzlo (prejšnjo noč je bilo malce nad nulo). Takoj sem poklical Vesno, ki mi je dala prepotrebne napotke, nato pa šel po kačo. Temp. na mestu najdbe (stopnice, ki vodijo do garaže) je bila okoli +4 zjutraj, ko sem prišel ponjo, pa nekoliko manj. Sicer smo prejšnje dni imeli kar prijetno toplo, a snega še vedno ni pobralo v celoti.

Najditelj je kačo zalotil ob stanovanjskem bloku, na stopnicah, ki vodijo v garažo  (Foto: Saša Kumar)

Na stopnicah (Foto: Saša Kumar)

Na stopnicah (bližnji posnetek) (Foto: Saša Kumar)

Morebitni vhod v podzemno skrivališče (Foto: Borut Kumar)

Do mojega prihoda je kačo imel v škatli v garaži. Ob mojem prihodu pa me je presenetilo dejstvo, da je bila črnica kar aktivna navkljub mrazu...Črnico imam zdaj na kašči, kjer je temp. okoli +10. Dal sem jo v večjo škatlo kot je ta na sliki, ima vodo in nekaj suhega listja ter cunj kamor se lahko zavleče, dostop zraka je urejen...

Na varnem (Foto: Borut Kumar)

Zakaj je prilezla na plano ni znano. Možno, da je kdo čistil garažo, ali pa je (zaradi taljenja snega) začelo preveč namakati morebitno podzemno zatočišče (na mestu najdbe je ena špranja v stopnicah).
Zdaj bo treba počakati na otoplitev, katera naj bi prišla naslednji teden, potem se bo videlo kako naprej.

Prispevek pripravil: Borut Kumar (kačofonar s primorskega konca)