O KAČOFONU

- Se je v Vaš dom oziroma okolico zatekla kača, pa ne veste kaj storiti?

- Ste srečali v naravi kačo, pa Vas zanima, katero vrsto ste videli in kakšne so njene življenjske navade?

- Želite posredovati podatek o najdbi kače?

- Potrebujete nasvete za ureditev okolice hiše, da bi zmanjšali oz. povečali verjetnost pojavljanja kač?


Pokličite KAČOFON na 040/322-449, kjer Vam bomo prostovoljci iz Herpetološkega društva - Societas herpetologica slovenica poskušali odgovoriti na Vaša vprašanja in Vam svetovali. V nujnih primerih Vas bomo obiskali na domu.

Ekipo Kačofona trenutno sestavljamo Griša Planinc, Vesna Cafuta, Nino Kirbiš, Tomaž Jagar in Erika Ostanek.

Na tem spletnem dnevniku si lahko preberete osnovne informacije o Kačofonu in se seznanite z nekaterimi zanimivejšimi primeri (za starejše objave uporabite ARHIV DNEVNIKA v desnem stolpcu).


KAJ NAJ STORIM, ČE SREČAM KAČO?

Če srečamo kačo v naravi, nikar ne bezajmo vanjo, temveč se umaknimo in ji omogočimo pobeg. Kača se namreč človeka boji. V brezizhodnem položaju se lahko brani z ugrizom (razen belouške in kobranke).

Če nas preseneti v hiši, ji omejimo premikanje po hiši in ji preprečimo, da bi se zavlekla na nedostopno mesto. Pokrijemo jo z vedrom oziroma škatlo ter obtežimo, ali pa kačo preprosto dvignemo z daljšo palico in jo prenesemo v visoko vedro, nato pokličemo Kačofon. Če tega zaradi velikega strahu ne zmorete, ne bežite stran in ne zatiskajte si oči, ampak obvezno spremljajte, kje se kača giblje in obenem pokličite Kačofon! Le tako Vam bomo lahko pomagali. V nobenem primeru živali ne ubijemo!

KAČE SO ZAVAROVANE

Malokdo je seznanjen z dejstvom, da so vse domorodne vrste kač v Sloveniji zavarovane (Uredba o zavarovanih prosto živečih živalskih vrstah Ur.l. RS, št. 46/2004, 109/2004, 84/2005, 115/2007) in jih je zato prepovedano ubijati, loviti, zadrževati v ujetništvu, jih prodajati ali uničevati njihove življenjske prostore.

STE FOTOGRAFIRALI KAČO ALI NAŠLI NJEN LEV?

V Societas herpetologica slovenica - društvu za preučevanje dvoživk in plazilcev zbiramo podatke o razširjenosti kač (in drugih plazilcev) v Sloveniji, ki bodo uporabljeni pri pripravi Atlasa plazilcev Slovenije. Tudi Vi lahko prispevate pomembne informacije o vrstah kač, ki živijo pri nas!

Ste fotografirali kačo? Prosimo Vas, da nam pošljete posnetek na kaca.telefon@gmail.com. Pripišite še datum in čimbolj natančno lokacijo.

Ste morda našli kačji lev? Spravite ga v vrečko ter nato v kuverto in nam ga s podatki o lokaciji in datumu pošljite na naslov: Društvo za preučevanje dvoživk in plazilcev, Večna pot 111, 1000 Ljubljana. Ne pozabite še vašega naslova, kamor Vam bomo poslali informacijo, za katero vrsto kače gre. Za podatek se Vam že vnaprej lepo zahvaljujemo!


sreda, 17. avgust 2011

Preplah v Posočju

Objavljamo besedilo in fotografije Boruta Kumarja (primorska "sekcija" Kačofona):

16. in 17. avgusta je bilo v Posočju potrebno opravit kar tri intervencije, saj so kače spravile v preplah tako delavce na gradbišču v Anhovem, kot tudi osebje hotela na Mostu na Soči.

Alarm na gradbišču industrijskega giganta

Začelo se je že včeraj (16.8.), ko sem po klicu Vesne skočil pogledat kaj se dogaja na gradbišču Kraškega zidarja poleg cementarne in sežigalnice. Namreč, iz Razdrtega so pripeljali pisarniški kontejner v katerem je bilo vse polno kač. Le-te so preplašile monterje in tako ovirale dokončanje del. Ob prihodu na lokacijo mi je takoj postalo jasno, da zaposleni ne pretiravajo, saj sta iz špranj lepo bila vidna dva leva navadnega goža, našel pa sem tudi veliko iztrebkov kač in miši. Ker monterji včeraj niso bili več na gradbišču, sem se moral naslednje jutro (17.8.) vrnit. Skupaj z enim delavcem sva naredila vse, da bi morebitne kače (ki so medtem verjetno že zapustile kontejner) odgnali iz nedostopnih špranj. Kmalu so se vrnili monterji in za vsak slučaj sem ostal z njimi in jim razložil nekaj o kačah ter pojasnil, da bodo zaradi okoliških ugodnih habitatov zagotovo srečali še marsikatero kačo, največ kobranke. Vsekakor so se pomirili, tudi zaradi dejstva, da živim le 10 km stran.

Posebna turistka v simpatičnem hotelu

Že popoldne (17.8.) pa je ponovno zazvonil telefon in je bilo treba še v hotel na Mostu na Soči. Tu so zaposleni na stopnišču ob kleti sicer kačo ujeli pod vazo, a si je nihče ni upal odnesti stran od hotela. Verjetno ker niso bili sigurni za katero vrsto gre. V tem kraju sem plazilce že popisoval in kobranke našel tudi sredi naselij, saj so habitati res ugodni za to vodno kačo. Vazo so dobro obtežili, da kobranka ni imela nobene šanse za pobeg. Ampak...ko sem dvignil vazo, sem na moje začudenje zagledal majhno kobranko (pričakoval sem seveda nekaj večjega). A ta kobranka ni bila kar tako, ampak je bila ena najbolj zanimivih kar sem jih našel: zelo izraziti vzorci po hrbtu in predvsem vpadljiv narobe obrnjen "V" na vratu, ki nepoznavalca res lahko zavede v prepričanje, da ima pred sabo gada. Zdaj se ne čudim več zakaj so nekoč na tem koncu kobranki rekli "Vipera d'acqua" (vodni gad). Kmalu pa se je zgodilo nekaj kar je verjetno najlepše kar se lahko zgodi na intervenciji Kačofona: ko so videli, da je zame kača enako simpatično bitje kot npr. sinica, ter dejstvo da gre za mlado nestrupeno kačo, je botrovalo, da je kmalu receptorka (ki se je prej zelo bala kač) hotela sama imeti v rokah kačo. Brez strahu, brez tresočih rok in z vidnim navdušenjem je kmalu imela kačo v rokah. Brez dvoma je gospa premagala strah pred kačami, kar je seveda velik uspeh za Kačofon in seveda tudi eden od glavnih ciljev! Kmalu pa je kobranka odromala na primernejši kraj ob jezeru, ki sem ga izbral že prej.
Posted by Picasa

Ni komentarjev:

Objavite komentar